Subject: Városi séta Kelenföldön, Trust your Architect! online

Városi Séták x Othernity: Kelenföldi városközpont

2020. november 7. 10:00-12:00, Kelenföld

// Séta a kelenföldi városközpontban.//

// A Kortárs Építészeti Központ Városi Séták csapata 2020-ban új irányt vesz. Egy olyan eseménysorozatra kerül sor, amely a 2020-as Velencei Építészeti Biennálé magyar pavilonjának, az Othernity-nek a középpontjába helyezett 12 budapesti épületbe enged betekintést. Azokban az esetekben, ahol nincs lehetőségünk látogatást tenni a szocialista épületekben, kísérletet teszünk a hányattatott sors felfejtésére, a népszerűtlenség megértésére a városi környezet tükrében. A Planetárium belső tereinek bejárására felújítási munkálatok miatt nem kaptunk engedélyt.//

// A séta első felében Pesti Mónika, a Lechner Tudásközpont munkatársa fogja a látógatókat megismertetni a Kelenföldi Városközponttal, feltárva az 1970-es évek kezdetén a várostervezőkben megfogalmazódott “anti-alvóváros kísérlet” jelentését. A városközpont egyik meghatározó épülete a Budapesti Művelődési Központot és a Szabó Ervin Könyvtár kerületi fiókját magába foglaló épület. A BMK épületébe lépve a sétát Bakó Krisztián, a Budapesti Művelődési Központ munkatársa vezeti tovább, aki ismertetni fogja az épület múltját, jelenét és lehetséges jövőjét, miközben elkalauzol az épület rejtett zugaiba. Végezetül pedig Utcai Dávid festőművész vezetésével betekintést nyerhetünk a Budapesti Amatőr Alkotók Stúdiója: Monokróm foglalkozásába, ahol többet is megtudhatunk a festőművészek világáról. //

// A bejárásokról bővebben: http://varosisetak.kek.org.hu/othernity-bejarasok/ //
// A Velencei Építészeti Biennálé magyar programjának, az Othernity-nek hivatalos honlapja: http://othernity.eu //

// Épületbejárás ára: 3500Ft (diák 2500Ft). A séta során maszk viselése ajánlott. Maximum létszám: 30fő //
// Jelentkezés: 
https://tinyurl.com/yynwhyuw //

 TRUST YOUR ARCHITECT 
 
Trust your Architect!
Ökologikus építészet és technológiai fejlődés

2020. november 9., 19:00 - ONLINE


Nr. 03 - Ökologikus építészet és technológiai fejlődés - Élő online beszélgetés

„Tudsz olyan pillanatot az építészet történetében, amikor egy építész a társadalom döntő kérdéseihez járult hozzá? Az építészek mindig a hatalmasok kiszolgálói voltak: paloták, templomok, stadionok és egész városok építésében vettek részt. Nagyrészt az idők szellemében, és csak ritkán a megújulás és változás kifejezéseként.” - Jacques Herzog*

Egy fenntarthatóbb épített környezet megteremtéséhez már most számos eszköz állhat a tervezők és döntéshozók rendelkezésére. Mégis az lehet az érzésünk, hogy nehéz a jó egyensúlyt megtalálni a beépíthető anyagok, az alkalmazható elméletek, valamint a kisebb környezeti hatással bíró építészeti terek között. Az ellentmondás feloldásához újra kellene gondolni az építőipart? Vagy csak rendszerezni kellene a meglévő tudásunkat? Talán a megbízókkal kellene több időt eltölteni fenntarthatóbb építészeti programok megalkotása céljából? Csak környezetbarát építőanyagokat kellene alkalmaznunk vagy az okos, programozható rendszerek és a tudatos felhasználók mindent megoldanak?

A 2020-as év őszén megrendezett Trust your Architect! kerekasztal-beszélgetései a fenntarthatóság témakörét dolgozzák fel. A harmadik alkalommal az ökológiai építészeti modellekben, illetve az okos rendszerekben jártas építésztervezőkkel beszélgetünk. Hisszük azt, hogy a fentebbi Jacques Herzog idézet (és a köré felhúzott gondolatsor) tovább vihető és az építészek igen is egy zöldebb, környezettudatosabb jövő felé történő elmozdulás és társadalmi változás hajtómotorjai tudnak lenni.

Meghívott beszélgetők: Nicki Tamás (TIBA Studio), Szántay Zsófia, Medvey Boldizsár (BME Épületszerkezet Tanszék)
Moderátor: Balázs Bálint (KÉK)

Az eseménysorozatot a Graphisoft támogatja.

 KÉK x NARANCS 

Új cikk a KÉK és a Magyar Narancs közös sorozatában

A kihagyott ziccer luxusa - Volt egyszer egy SZOT-üdülő

Befejezéshez közeledik a Rózsadomb hírhedt szellemkastélyának felújítása. Az épület sorsa jól illusztrálja, hogy egy ház nemcsak kő, tégla, acél és üveg, hanem az azt létrehozó közeg kultúrájának pontos fizikai lenyomata is.

Az írás a Kortárs Építészeti Központ (KÉK) és a Magyar Narancs közötti együttműködésben az NKA támogatásával jött létre, a Magyar Narancs 2020. 40. számában jelent meg, a szerző Zöldi Anna.
A sorozat további darabjait itt találjátok.

 MÉD2020 

Idén is versenyben az év legjobb épületei és tervei

2020. november 21.

Budapest, 2020.10.22. Eldőlt, hogy kik a Média Építészeti Díja 2020 verseny finalistái, illetve mely építészeti alkotásokra adhatja le a közönség a voksát. Családi házak, buszpályaudvar és komplett településközpont is versenyben van az év legjobb épületének járó díjért, a tervek között pedig öt diplomamunka mérkőzik meg egymással. A közönségszavazáson a publikum is véleményt nyilváníthat a kérdésben: melyek az év legjobb építészeti munkái?

Idén 16. alkalommal rendezi meg az Építészfórum a Média Építészeti Díja versenyt és gálaeseményt, amelynek célja, hogy a magyar építészet legjavával ismertesse meg az építészet iránt érdeklődők tág körét. A megmérettetésre az Építészfórum felületén publikált munkákkal, 2020. szeptember 15-ig lehetett pályázni. Összesen 59 épületet, 84 tervet és 22 környezeti alkotást neveztek a díjra. A verseny – a szokásoknak megfelelően – kétfordulós: elsőként egy négyfős nemzetközi zsűri válogatott, második körben a továbbjutott finalisták prezentálnak egy élő, online közvetített gálaműsor keretében a média zsűri előtt, akik végül eldöntik, hogy melyek voltak a 2020-as év legjobb építészeti alkotásai.

Az előzsűri elnöke idén is egy nemzetközi szaktekintély, Indira van’t Klooster (Hollandia), az ARCAM, az Amszterdami Építészeti Központ vezetője volt, aki már nagy rutinnal és ismerettel rendelkezik nemcsak az európai, de a magyar építészeti szcénáról is. A zsűri munkájában a nemzetközi szakmai kontextust Brendan Cormier urbanista, kurátor, szakíró (Kanada/Egyesült Királyság) képviselte, a régióból Ștefan Ghenciulescu (Románia), a Zeppelin című lap szerkesztője, magyar részről Nagy Csaba, az ARCHIKON Architects vezető tervezője vett részt. 

„Reméljük, hogy a döntéssel olyan munkákat sikerült kiválasztanunk, amelyek optimizmust és örömet adnak a nézőknek, amelyekben megmutatkozik az alkotók kimagasló szakmai tudása, empátiája és kreativitása, illetve visszaolvasható az a szándék, hogy az építészet által a társadalom fejlődik, az épített környezet jobb hellyé válik. A szakmai zsűri abban bízik, hogy ezeket az értékeket és a kiválasztásra került inspiráló építészeti alkotásokat a média zsűri tagjai majd sikeresen továbbítják saját médiumukon keresztül az érdeklődők széles köréhez” – üzente a zsűri elnöke, Indira van’t Klooster.

A közönségszavazáson résztvevő alkotások
Az előzsűri kategóriánként 10-10-10 pályaművet választott ki, amelyek részt vesznek az Építészfórum felületén indított közönségszavazáson. A verseny két hagyományos kategóriája, az Épület és a Terv mellett a 2020-as mezőny újdonsága, hogy a szerkesztőség létrehozott egy új közönségdíj kategóriát Épített környezet név alatt az ideiglenes építmények, installációk, kiállítások, belsőépítészeti munkák, közterek, tájépítészeti vagy közösségi alkotás során létrejött téralakítások számára.
A közönségszavazás az Építészfórum felületén érhető el! 
A munkákra 2020. november 15. éjfélig lehet leadni a szavazatokat. A Közönségdíjakat az online közvetített Média Építészeti Díja gálaestjén, 2020. november 21-én adják át a szervezők.

A Média Építészeti Díja finalistái
Az előzsűri kiválasztotta a Terv és az Épület kategória legjobb 5-5 alkotását. Ők a MÉD finalistái: alkotóik 2020. november 21-én az online közvetített zsűrizésen tartanak személyes prezentációt. Itt dönt a média zsűri a MÉD 2020 nyerteseiről.

Épület kategória finalistái
Családi ház Cserépfalván – Arkt Építész Stúdió / Fábián Gábor, Fajcsák Dénes
Gyermely új településközpontja – Gereben Marián Építészek / Gereben Péter, Marián Balázs
Családi ház Üllőn – Konkrét Stúdió / Sónicz Péter Balogh Csaba, Deigner Ágnes, Sirokai Levente, Tatár Gönczi Orsolya
SA43 társasház – Szelecsényi Balázs, Numbernow / Varga Noémi
Buszmegálló Budaörsön – Intramuros / Dobos Botond, Kurucz Olívia

Terv kategória finalistái
ELDORADO – Tasnádi Gergely, MOME Építészeti Intézet
TECH-Blokk – Fodor Zsófia, MOME Építészeti Intézet
Gyógyteagazdaság bővítse – Anschau Péter, BME Építészmérnöki Kar, Középülettervezési Tanszék
Táj-Restaurációs Központ – Szántó Hunor, BME Építészmérnöki Kar, Középülettervezési Tanszék
Theatroforum, Moszkva – Szegál Anna Laura, Royal College of Art, London

A Média Építészeti Díja idén a pandémia miatt online közvetítéssel nézhető majd. Az esemény az Építészfórum felületén regisztráció nélkül lesz követhető.

Média zsűri 2020
Zubreczki Dávid kultúrblogger, építészeti szakíró, a zsűri elnöke
Bagi László újságíró, művészettörténész, a Forbes magazin szerkesztője
Földes András újságíró, a Telex munkatársa
Géczy Nóra építész-belsőépítész, egyetemi docens
Oltai Kata művészettörténész, kurátor, a FERI projektgaléria vezetője
Wesselényi-Garay Andor építész, építészelméleti szakember, egyetemi tanár

A Média Építészeti Díjával kapcsolatban további információ az Építészfórum felületén és a MÉD saját honlapján található. 

 BP100 

Kommunikációs munkatársat keres a Budapest100!

Projektalapú együttműködésre keresünk jelentkezőt november közepétől májusig tartó időszakra. A munkavégzés intenzitása a projekt szervezési szakaszaitól függ, a tavaszi időszak hangsúlyosabb.


Pozíció: Kommunikációs munkatárs
  • a Budapest100 social media csatornáinak kezelése (Instagram, Facebook)
  • Kommunikációs anyagok előkészítése
  • Kapcsolattartás a projekt vezetőkkel
  • Részvétel a Budapest100 kommunikációs stratégiájának fejlesztésében
Elvárások a pozíció betöltéséhez:
  • nyitott, önálló munkavégzés
  • komplex látásmód
  • jó kommunikációs készség szóban és írásban
  • középszintű angol nyelvtudás
  • számlaképesség
Próbafeladatok:
  • Készíts egy Facebook posztot a Budapest100 oldalára,
  • Tervezz meg és készíts el egy Facebook vagy Instagram kampányt/ játékot, amit megjelentetnél a felületeinken!
Várjuk a jelentkezésed, ha szeretnél részt venni a több éve sikeres városi fesztivál munkájában. Kérjük, küldd el önéletrajzodat rövid motivációs levél és a próbafeladatok kíséretében a budapest100@kek.org.hu címre november 8-ig.
Novembertől a KÉK zárva tart!

Figyelembe véve a koronavírus-járvány terjedési ütemét, mindannyiunk egészségének megőrzése érdekében novembertől külsős érdeklődők számára a KÉK zárva tart! 

Megértéseteket köszönjük!

Új bérlőt előzetes egyeztetés után tudunk fogadni, a részletekért keressetek bennünket elérhetőségeinken.
http://kek.org.hu/helyszin
KORTÁRS ÉPÍTÉSZETI KÖZPONT - KÉK 
HUNGARIAN CONTEMPORARY ARCHITECTURE CENTRE 
M: +36 30 522 5994
LikeTwitter
Kortárs Építészeti Központ1111, Budapest, Bartók Béla út 10-12., Hungary
Bármikor leiratkozhat vagy módosíthatja adatait.

Technológia:
GetResponse