Subject: ☀️Tombol a KÉK nyár! | Hírek a Kortárs Építészeti Központból

KÉK18 | Megnyílt az elmúlt 18 év legemlékezetesebb pillanatait bemutató kiállítás!

A KÉK+ Mentorprogram már 2019 óta biztosít lehetőséget arra, hogy lelkes fiatalok csatlakozzanak egy rövidebb időszakra a KÉK munkájához, ami idő alatt szakmai mentorok segítségével gyakorlati tapasztalatot szerezhetnek és beleláthatnak abba, hogyan működik a szervezetünk. Ebben az évben a kiválasztott mentoráltak feladata egy kiállítás összeállítása volt, ami bemutatja nem csak a szervezet szakmai múltját, de a csapatot is, akik a sikerek mögött állnak.


A kiállítás nyitvatartási időben megtekinthető a KÉK projektgalériában valamint kiegészül egy online idővonallal is, ami pedig az alábbi linken érhető el:


A KÉK projektgaléria nyitvatartása:

  • Hétfő-csütörtök 9:00-18:00

  • Péntek: 10:00-16:00

Várunk mindenkit!

Fotó: Sivák Zsófia

Kép: Pixabay

RurALL | Új projekt indul a KÉK-ben!

A 2024. július 2-án megtartott online partnertalálkozóval elindult RurALL (Rural Active Citizenship Labs) projektünk. Az elkövetkező 2 évben azon fogunk dolgozni francia, portugál, spanyol, és szlovák partnereinkkel, hogy a vidéken élők számára is elérhetővé tegyük a klímaváltozással kapcsolatos mindazon ismereteket és (részvételi) eszközöket, amelyek birtokában hatékonyan tudnak fellépni jogaik és érdekeik képviseletében.

Az Európai Unió CERV (Citizens’ engagement and participation) - 2023-CITIZENS- CIV pályázaton nyertes projektünkben, közösen kidolgozott tartalmi és módszertani keretek között a projekt partnerek az adott helyi közösséget érintő problémákra a helyi sajátosságok, igények és lehetőségek figyelembevételével reflektáló, egyedi programokat szerveznek majd.


Projekt partnereink:

  • ADEL Slovakia (SK)

  • ANP - Associacao Natureza Portugal (PT)

  • Pistes Soldaires (FR)

  • Raiz Minhota Cooperativa Integral, Crl (PT)

  • Universidad Del Pais Vasco/ Euskal Herriko Unibertsitatea (ES)

Trust Your Architect!

A májusi Trust Your Architect! eseményünkkel az idei Budapes100 tematikájához csatlakoztunk. A kerekasztal-beszélgetésen újabb remek szakmai diskurzus kerekedett amin, ha nem tudtál élőben részt venni, visszanézheted a KÉK YouTube csatornáján!

Megvitattuk a szocreál és a későmodern építészetet, annak politikai hátterét és társadalmi támogatottságát vagy éppen elutasítását. Kerestük a választ arra, hogy mi segít a ma emberének a modern terek megértésében, és mi lesz a jövője az ikonikus későmodern épületeknek.


Meghívott vendégeink voltak Branczik Márta, Hartmann Gergely és Kovács Dániel. A beszélgetést Werk Zsuzsi moderálta.

Július 20-án pedig egy Trust your Architect! különkiadással készülünk nektek a Rakparton! Részletek hamarosan.


fotó: KépKocka - Építész Média Kör

Az esemény a Nemzeti Kulturális Alap és a Graphisoft támogatásával valósul meg.

ModernTéka | Record no.1

42 lakásos társasház és Szabó Ervin fiókkönyvtár

  • Tervező: Virág Csaba, ÉKME

  • Átadás éve: 1964

  • Eredeti funkció: lakóépület, könyvtár

  • Jelenlegi funkció: könyvtár, lakóépület

  • Műemléki védettség: FHV

  • Építőanyag / Építési technológia: monolit harántvázas


A Karinthy Frigyes út 11. alatti 42 lakásos társasház Virág Csaba (1933–2015) Ybl-díjas (1973) építész tervei alapján épült fel 1964-ben. Az egyetemet éppen befejező Virág az ekkoriban különálló Építőipari és Közlekedési Műszaki Egyetem (ÉKME) tanársegédjeként dolgozott Weichinger Károllyal. Az újbudai társasház és könyvtár az egyik első önálló épülete. A homlokzat horizontális szerkesztésű, az ablakok jellegzetes sárga színűre vannak mázolva, míg a mellvédek előregyártott látszóbeton panelekből állnak. Egy 1988-as cikkében Virág elmeséli, hogy az építkezésre Breuer Marcell is ellátogatott, és utólag igazat ad neki abban az észrevételében, hogy a betonhomlokzat alkalmazása nem ideális, ugyanis az a lecsöpögő víz hatására idővel "leszakállosodik".


Szerző: Klaniczay János

Kép: Magyar Építőművészet 1964/6.


Még többet megtudnál a házról? A ModernTéka adatbázisában a teljes adatlapot megtalálod!

Cikk ajánló | Szocialista hungarikum

Színes, magyar kocka, de semmi köze Rubik Ernőhöz. A vidék vizuális jelképe, a háború utáni modern építészet legkommerszebb terméke. A szépnek jóindulattal sem nevezhető kockaház azonban művészek sokaságát ihlette meg, amiben egyformán van szerepe a bugyuta egyszerűségnek és a gazdag asszociációs lehetőségeknek.


Zöldi Anna írása a Magyar Narancsban >>

Fotó: Végel Dániel, Ludwig Múzeum 


Technológia:
GetResponse