Idén első alkalommal rendezik meg hazai és nemzetközi együttműködések keretében a Placemaking Days című programot Budapesten, a New European Bauhaus Fesztivál nemzetközi eseményeinek magyarországi társrendezvényeként.
A New European Bauhaus (NEB) mozgalom célja egy fenntartható, inkluzív és szép jövő megtervezése, mely fókuszában az élhető környezet megteremtése áll. A placemaking projektek szoros összhangban állnak a NEB három legfontosabb hívószavával: az inkluzivitással, a fenntarthatósággal és az esztétikával - ezeket a célokat kutatjuk június 10-11-én szakemberekkel, egyetemi hallgatókkal és városlakókkal. A szervezők célja, hogy felhívják a figyelmet arra, élhetőbb városi tereket nem csak óriás beruházásokkal, hanem a közösség összefogásának erejével, kreativitásával és kis költségvetéssel és is létre lehet hozni.
A június 10-én és 11-én létrejövő kétnapos fesztiválon megvalósuló programok között vannak nyilvánosak, illetve zártkörűek, workshopok, beszélgetések, előadások, amelyek főként a városi terek inkluzív és fenntartható használatáról, a körkörös gazdaságról, a Duna-part újragondolásáról, kollaboratív szomszédságok és városrészek kialakításáról fognak szólni.
Pénteken a Budapesti találkozások című programon a Magyar Formatervezési Tanács szervezésében, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Rajzi és Formaismereti Tanszéke és a Budapest Design Week együttműködésével, a Budapesti Metropolitan Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Magyar Képzőművészeti Egyetem - Tervezőgrafika szak, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, az Óbudai Egyetem - Ybl Miklós Kar, a Pécsi Tudományegyetem, valamint a Széchenyi István Egyetem - Design Tanszék mesterszakos hallgatói szabadíthatják fel kreatív energiáikat és alkothatnak funkcionális eszközöket a Duna-partra, ezzel kényelmesebbé és használhatóbbá téve azt.
Péntek délután beszélgetésre invitáljuk Budapest döntéshozóit, civil szereplőket és meghívott szakembereket, hogy két nemzetközi vendégünk Beitske Boonstra és Tiago Mota Saraiva előadását követően megvitassák az alulról építkező, kisléptékű közterületi fejlesztések, önkormányzati- és civil együttműködések, valamint a közösségi kezdeményezésű ingatlanfejlesztések lehetőségeit.
A szombati napon Budapest lakossága ismét birtokba veheti a pesti rakpartot, ahol a szervezők egész nap programokkal várják az érdeklődőket a Vigadó tér előtti pesti alsó rakparton (Valyo rakparton).
Szombaton napközben a Valyo által szervezett DIY (csináld magad) műhelyekben alkothatnak maradandót a látogatók.
A délutánt, az Express Innovation Agency kerekasztal beszélgetésével kezdjük, ahol a meghívott szakemberek a körkörös gazdaság témakörét vitatják meg közönség előtt.
Ezt követően a MOME workshopjain fedezhetik fel az idelátogatók a Duna-part nyújtotta lehetőségeket és megismerhetik a New European Bauhaus értékei alapján épülő városrészek sajátosságait és fontosságát.
A Kortárs Építészeti Központ, a Placemaking Europe és a re:Kreators közös eseményén a Placemaking témáját bemutató és feltáró rövid előadásokkal nyitják meg a kerekasztal-beszélgetést, ismertetve a budapesti és hollandiai példákat.
Este a Pecha Kucha Night Budapest esemény pörgős, tömör előadásai várják az érdeklődőket, hogy megismerkedhessenek az építészeti, urbanisztikai és design területek különböző szakembereinek legújabb munkáival és értékes témafelvetéseivel, amelyek ezalkalommal a placemaking témájához kapcsolódnak.
// A program megvalósításában együttműködő partnerek és szervezők:
BME Rajzi és Formaismereti Tanszék
Budapest Design Week
Eutropian
Express Innovation Agency
Kortárs Építészeti Központ (KÉK)
Magyar Formatervezési Tanács
METU
MOME
Placemaking Europe
re:Kreators
Valyo - Város és Folyó