Subject: 🍂Itt van az ősz, itt vannak a KÉK legújabb programjai! | Hírek a Kortárs Építészeti Központból

Trust Your Architect! | TĂşlturizmus Budapesten?

A Trust Your Architect! kerekasztal-beszélgetések a KÉK által havonta kerülnek megrendezésre, immár 9 éve. Vendégeink építészek, urbanisták és az aktuális téma elismert szakértői. Eseményeink rendszeres közönsége egyrészt pályakezdő szakmabeliek, másrészt az építészeti, várostervezési kérdések iránt érdeklődők.


2024-es évadunk témái többek között a reuse/rekonstrukció, a műemlékvédelem, a későmodern épületek vagy akár a 150 éves gyárépületek sorsa, az építészet és turizmus kapcsolata, illetve a civil városvédelem.


Szeptember 16-i eseményünkön a budapesti turizmus kérdését és annak urbanisztikai, lakhatási vonatkozásait vitatjuk meg


Milyen irányba tartanak az idegenforgalmi fejlesztések Budapesten? Hogyan hat a turizmus a városi közterekre, dzsentrifikációra, műemlékvédelemre? Szükség van-e ennyi hotelre és turistahajóra a fővárosban? Mi a helyzet a sokat vitatott airbnb hatásaival, amiről a 6. kerületben jelenleg folyik a szavazás, hogy betiltsák-e. Mi lesz a bulinegyed sorsa, számíthatunk-e a 7. kerületben is a rövidtávú lakáskiadás szabályozására?


Kerekasztal-résztvevők:

// Kádár Bálint PHD építész, urbanista, a KÉK alapító tagja

// Káldi Emese, az ImagineBudapest alapítója

// Sólyom Benedek DLA, Erzsébetváros főépítésze

// Moderátor: Werk Zsuzsi (KÉK)


Időpont: 2024. szeptember 16. 19:00

HelyszĂ­n: 1111 Budapest, BartĂłk BĂ©la Ăşt 10-12

Az esemény a Nemzeti Kulturális Alap és a Graphisoft támogatásával valósul meg.

Kép forrása: Fortepan / Erős Péter

VII. Nemzetközi Építészeti Makettfesztivál | LEARNING BY DOING

2024-ben hetedik alkalommal rendezi meg a Nemzetközi Építészeti Makettfesztivált a Kortárs Építészeti Központ, ezúttal együttműködve a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központtal.


A fesztivál idei témája a „learning by doing", azaz a tapasztalati tanulás. A kifejezés pedagógiai értelemben arra utal, hogy a tudás a legjobban a saját gyakorlaton keresztül sajátítható el. Ebbe az értelmezésbe kapaszkodva a 7. Nemzetközi Építészeti Makettfesztivál azt kutatja: miként segíti a modell az építészeti gondolat megragadását, kifejezését és átadását, magyarán: miért makettezünk?


A tárlaton arra szeretnénk rávilágítani, hogy erre a kérdésre számos, egymástól akár teljesen eltérő jó válasz adható. Ennek megfelelően az idei fesztiválon elsősorban nem reprezentatív objektekkel, hanem munkaközi állapotokkal, tévutakkal és hibákkal, remekbe szabott kísérletekkel, laikus próbálkozásokkal és tanulságos tárgyakkal találkozhatunk.


Az építészeti makett egyrészt a kommunikáció és a tanulás eszköze, a gondolatok közvetítésének csatornája. Legyen szó az építész és a megrendelő közötti párbeszédről, a hallgató szándékainak kifejezéséről az oktató felé, a gyermeki építeni vágyás formába öntéséről vagy egy amatőr makettező jószándékáról, a makett alkotása és befogadása sosem egyirányú.


A modell a legtöbb esetben nem önmagáért való műtárgy, hanem egy folyamat része. Segíthet megérteni az építészeti gondolat működését, helyzetét, léptékét, kontextusát, viszonyait, de legalább ugyanannyit árul el arról is, aki szemléli. A modell nem objektív: azt a valóságot ábrázolja, amelyet készítője érzékel és tervezője érzékeltetne.


MegnyitĂł: 2024. szeptember 26. 18:00

Helyszín: MÉM MDK | Műhelytér (1071 Budapest, Bajza utca 10.)

Nyitvatartás: 2024.09.27–10.27. szerda-vasárnap 10:00–18:00


Megvalósul a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával.

Közösségi Kertek | Okos városok, Okos Vidék

2024. október 1-én egész napos workshopot rendezünk, melynek fókuszában a klímaváltozás komplex hatásaihoz kapcsoló kutatások, a lakosság azokba történő bevonásának és érdemi részvételének lehetőségei, technikái lesznek. 

A délelőtti programban (10:00- 13:00) izgalmas előadásokat hallgathattok meg a témakörök neves szakembereinek tolmácsolásában a hazai vízgazdálkodás, vízmegtartás kérdéseiről, a közösségi tudomány (citizen science) keretében zajló projektek eredményeiről és a globális éghajlatváltozással kapcsolatos kommunikáció innovatív megközelítéseiről.

Délután (14:00-17:00), interaktív foglalkozások keretében megismerhetitek a placemaking gyakorlatát valamint gyakorlatorientált ízelítőt kaphattok olyan új szemléletű workshop szervezési módszerekből, melyekkel eredményesebbé tehetik a különböző háttérrel rendelkező résztvevők alkotta közösségekben végzett munkát.

A rendezvény programjának részleteiért látogassatok el a Közösségi Kertek Projekt weboldalára. 


A workshopon való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni szeptember 27. 12:00 óráig lehet a következő linken. https://forms.gle/j65iBLU7VL8BS4Ws8


A workshopot a CERV-2023-CITIZENS-CIV felhívás keretében, RurALL- Rural Living Labs címmel, a KÉK szakmai koordinációjában megvalósuló uniós projektben szervezzük, melyben 5 ország (Franciaország, Magyarország, Spanyolország, Portugália és Szlovákia) 6 szervezete működik együtt a vidéken élők szemléletének formálásán és képessé tételén (empowerment) a globális éghajlatváltozással kapcsolatos helyi és EU-szintű környezetvédelmi akciókban és politikai döntéshozatalban.


TechnolĂłgia:
GetResponse