Trust Your Architect! | Faltól falig - Építészeti bűnmegelőzés és az utca művészetének társadalmi szerepe
„Képzelj el egy várost, ahol a graffiti nem illegális, egy várost, ahol bárki rajzolhat, amit csak akar. Ahol minden utcát millió szín és szó áraszt el. Ahol soha nem unalmas buszmegállóban várakozni. Egy várost, ami olyan, mint egy buli, ahová mindenkit meghívtak, nem csupán az ingatlanügynököket és az üzletembereket. Képzelj el egy ilyen várost, és ne támaszkodj a falnak – még nem száradt meg.”
/Banksy, Wall and Piece, 2005, London/
Az idilli város képe sokat foglalkoztatja a különböző tudomány- és művészterületek képviselőit, mindenki megfogalmazza a saját elképzelését a témában, de vajon gyakorlati szemszögből nézve a városi tereink tervezésekor milyen szempontok szerint folyik a tervezés, hogy ideálisan nézzen ki az adott város és a benne lévő épületek-terek kapcsolatai?
A biztonság és a használatbavétel kiemelt fontosságú, mint ahogy azt már az 1980-as évek New Yorkjában is megállapította James Q Wilson és George Kelling kriminológusok. Kidolgozták a „Törött Ablak Elméletét”, ahol kimondják, hogy kapcsolat van a bűnözés látható jelei, a vandalizmus, az utcai erőszak és a társadalom általános hanyatlása között. Ha a törött ablakot nem cserélik ki, megjelenik a graffiti, a szemét, megnő a bűncselekmények száma és az elhanyagolás láthatóvá válik.
Egy egyszerű ablaküvegcsere megoldást hoz a problémára vagy ez ennél összetettebb kérdés? Az egyértelmű, hogy a graffitit, mint utcaművészeti szubkultúrát a vandalizmussal azonosították annak idején. Hogyan változott ez a felfogás napjainkban és milyen társadalmi szerepet hordoz? Honnan indult a mozgalom és hová tart?
Budapesten belül építészeti- és nem-építészeti léptékkel hogyan tudjuk formálni lakókörnyezetünket, azért, hogy biztonságos és élhető környezet teremtsünk magunk körül és milyen társadalmi hatása van az utca művészetének ezekben a terekben? Erre az összetett témára megkerestünk különböző tudományterületekből képviselőket, egy tájépítészt, egy bűnügyi szakértőt és egy graffitiművészt, akik saját perspektívájukból tudják velünk megosztani gondolataikat a témáról, Budapestről, és a nagyvilágról.
Meghívott vendégeink:
Árvay Márton
Dallos Endre
Reith Anita
moderátor: Sánta Dóra
További információk Facebookon!