Subject: 🚶150 év 15 séta | Kortárs Építészeti Központ Városi Séták

150 év 15 sétában, csak most egy kicsit más formában?

A KÉK Városi Séták csapata tavaly, a Budapest100 tematikáját, amely a Városegyesítés volt, 15 évtizedet 15 építészeti és várostörténeti sétában dolgozta fel. A három egymás mellett fejlődő, gyakran rivalizáló, de végül egy fővárossá egybeforrt Pest, Buda és Óbuda történetét az 1870-es évektől egészen napjainkig mutatta be.

 

Idén, 2024-ben újra megrendezésre kerülnek ezek a tematikus séták, ahonnan saját térképekkel mehetnek majd haza a résztvevők, hogy később újra felfedezhessék a várost.

A KÉK Városi Séták weboldalán már elérhetőek az események. Az ingyenesen elvihető nyomtatott térképek átvehetőek a KÉK Bartók Béla úti Projektgalériájában!


A sétákra regisztrálni ezen a LINKEN lehet, a teljes kínálat pedig alább olvasható. Ha szeretnél még a KÉK Városi Séták nyáriszünete előtt velünk sétálni, akkor mindenképp szerezz magadnak egy helyet a 15 séta valamelyikén!


A projekt a Budapest 150 emlékév részeként, a Pro Cultura Urbis Közalapítvány anyagi támogatásával valósul meg.

1870: Milyen volt a Nagykörút, amikor még nem volt?

2024.06.09. 10:30 (vasárnap)

A véletlenek sajátos egybeesése folytán itt, az egykori Bodzafa (ma Rökk Szilárd) utca és Stáció (Baross) utca sarkán épült fel a körút első egybefüggő házsora. Három pesti polgár, egy kávéház-tulajdonos, egy kávés leánya és egy terézvárosi mesterember építkezett itt abban az időben, amikor a három emeletes bérházak körül csak földszintes kalyibák, ólak és veteményeskertek húzódtak. Az úttörő épületek mára teljesen beleolvadtak a környezetükbe.

Sétavezető: N. Kósa Judit újságíró és helytörténész

1880: A pesti Belváros nagy átalakulása a 19. század végén

2024.06.14. 14:00 (péntek)

A pesti Belvárost számos különleges helyszín miatt érdemes felfedezni. Itt található Pest egyetlen gótikus építészeti emléke és itt tudja a várost jól ismerő sétáló levágni az útját a passzázsokon keresztül. Mégis a legizgalmasabb épületek azok, amelyek mesélnek az eltűnt középkori városról. 

Sétavezető: Erő Zoltán, Budapest főépítésze

1890: Millennium a Ligetben

2024.06.23. 17:00 (vasárnap)

A Ligetbe ellátogatni számtalan program és érdekesség miatt érdemes. Ezt a népszerűséget az 1896-ban itt megrendezett Millenniumi ünnepségeknek és kiállításoknak köszönheti. Vajon mi maradt meg a mai budapestieknek a magyarság ezer évét ünneplő kiállítás pompájából? 

Sétavezető: Kátai Ádám művészettörténész

1900: Monarchiakori Manhattan - A Kossuth- és Szabadság tér a Lipótvárosban

2024.06.07. 16:00 (péntek)

Mi történik akkor, ha egy hatalmas gyűlölt épületet lebontanak egy rohamos ütemben terjeszkedő város közepéről? Természetesen a helyére nőnek az adott kor legreprezentatívabb palotái. 

Sétavezető: Székely Márton építész

1910: Szecesszió a pesti Belvárosban

2024.06.21. 16:00 (péntek)

Ritmus és játékosság, haladás és hagyomány, modernitás és múlt. A magyaros szecesszió számtalan szempontból újat és szokatlant tudhat magáénak. Nem véletlenül nőtte ki magát önálló építészeti formanyelvvé. Ezen a sétán felfedezzük a stílus néhány emblematikus épületét. 

Sétavezető: Köves Bálint építész és urbanista

1920: Szentimrevárosi neobarokk - korstílus vagy politikai reprezentáció?

2024.06.16. 14:00 (vasárnap)

A két világháború közötti neobarokk itthon a legvitatottabb építészeti stílusok egyike, mivel negatív megítélése szöges ellentétben áll a ránk maradt számos kiváló épülettel. A XI. kerület arculatát különösen erősen meghatározza, így sétánk a stílus megismerésének legjobb helyszínén, a Villányi úton vezet végig.

Sétavezető: Szij Barbara művészettörténész

1930: Pasaréti modern

2024.06.08. 16:00 (szombat)

Néha elég egyetlen utcát végig járni ahhoz, hogy megismerkedhessünk egy egész stílussal. Budapesten ez a második kerületi Napraforgó utca. 

Sétavezető: Sebestyén Ágnes építészettörténész és újságíró

1940: Amikor a háború belépett az otthonokba – Épületkárok a második világháborúban

2024.06.22. 16:00 (szombat)

A II. világháború első éveiben Budapest épületei még nem voltak veszélyben, és lakóinak egy része sem érezte saját bőrén a háború pusztítását, azonban életük 1944. április 3-án megváltozott. Ekkortól a főváros rendszeres légitámadások helyszíne volt fél éven át, majd 102 napon keresztül a világháború egyik legvéresebb csatáját vívták területén, amely Budapest ostromaként vonult be a történelembe.

Sétavezető: Dombovári Márton történész

1950: Paradigma-körforgás / A „szocreál”

2024.06.28. 15:00 (péntek)

A "szocreál" és a "szocmodern" nem összekeverendő fogalmak! Meglepő módon a legnagyobb különbség, hogy az előbbi a klasszikus építészethez nyúl vissza. De vajon sikerült-e hazánkban ennek a rövid és ellentmondásos korszaknak palotákhoz foghatót alkotnia?

Sétavezető: Kissfazekas Kornélia PhD, építész, a BME Urbanisztika tanszék egyetemi docense

1960: A jó illeszkedés kellemes példái" - modernitás a Várban

2024.06.28. 15:00 (péntek)

Ha elgondolkozunk azon, hogy története során hányszor építették újjá a Budai Várat, akkor rá kell ébrednünk arra, hogy bizony sokszor cserélte fel az új a régit. Mégis a Vár, de főleg a Polgárváros, jogosan élhet sokak fejében úgy, mint a város egyik ékszeresdoboza, egybefüggő és egységesnek tűnő kis utcáinak köszönhetően. Nem is gondolnánk, hogy ehhez a képhez milyen nagy mértékben járultak hozzá a modernizmus szellemében alkotó építészeink, akik teletűzdelték modernista épületekkel a várat, ezzel gazdagítva az összképet.

Sétavezető: Kádár Bálint PhD, építész urbanista, a KÉK elnöke

1970: A cikázó Vizafogó lakótelep 

2024.06.13. 18:00 (csütörtök)

Ki gondolta volna, hogy 50 év távlatából nem a szükség hanem a divat miatt fognak az emberek lakótelepekre költözni? Vajon mit nyújtanak ezek az ellentmondásos lakóépületek, ami megváltoztatta a róluk alkotott képünket? Úgy tűnik van bennük valami kortárs varázs, amit érdemes felfedezni. 

Sétavezető: Balla Regina PhD építész

1980: A világ! (A vasfüggönyön innenről)

2024.06.19. 16:00 (szerda)

Világutazás a Kádár-korszakban: Finnország, Örményország, Algéria, Bukarest, és ki sem kell tennünk a lábunkat a Bartók Béla út környékéről. A séta során szó esik a szocializmus építészetének valóságáról és a lehetséges alternatívákról, néhány konkrét ház és építész segítségével.

Sétavezető: Kovács Dániel, építészettörténész, muzeológus

1990: Posztmodern házak egy eklektikus városban

2024.06.20. 16:00 (csütörtök)

Itt az idő, hogy a historizmus és a modern építészet után a budapesti posztmodern is méltó figyelmet kapjon. A séta a posztmodern kiemelkedő fővárosi példáit veszi sorra, a Kádár-kor végén, 1981-től tervezett Kálvin téri Korona Szállótól a korai piacgazdaság jellegzetes projektjének tekinthető Bank Centerig.

Sétavezető: Árkovics Lilla és Smiló Dávid, a Paradigma Ariadné építészei

2000: Kritikai regionalizmus Vizivárosban

2024.06.27. 16:00 (csütörtök)

Tudtad, hogy Buda egyik legrégibb városrészében bújnak meg a legjobb kortárs épületek? Vízivárosi sétánkon megismerkedhetsz a kritikai regionalizmus fogalmával, nézünk sok kortárs téglaarchitektúrát és a genius loci nyomába eredünk.

Sétavezető: Klaniczay János, építész, a KÉK Városi Séták projektvezetője

2010: Miért meseszerű a gyalogos belvárosunk? 

2024.06.04. 18:00 (kedd)

A pesti Belváros évről évre változik. Mára megszoktuk az egy-egy utcán tömegekben hömpölygő embereket és az egymás mellett sorakozó kávézók teraszait. De hogyan vették vissza a gyalogosok a város tereit az autósforgalomtól?

Sétavezető: Kádár Bálint PhD, építész urbanista, a KÉK elnöke

FONTOS INFORMÁCIÓK:

Az összes séta hossza nagyjából 2 óra. Kényelmes cipő és az időjárásnak megfelelő ruházatot ajánlunk minden sétálni vágyónak!

A sétajegyek ára 4000 Ft, diákoknak és nyugdíjasoknak 2000 Ft. Fizetési lehetőség a helyszínen készpénzben lehetséges. Kérjük, próbálj meg a pontos összeggel érkezni.

Ha megtetszett bármelyik tematikus séta, akkor regisztrációdat itt adhatod le.

Maximum létszám egy sétán: 25 fő


A programváltozás jogát fenntartjuk!

Arculat: Finetyping – Soós Timea & Molnár Renátó


Technológia:
GetResponse