Subject: 🗓️ Hamarosan találkozunk! Indulnak a 2023-as programsorozatok a KÉK-ben!

Trust Your Architect 2023

Az életünk szerves része, foglalkoztat az állapota, meghatározzuk és meghatároz minket, magában hordozza múltunkat, jelenünket, jövőnket, és mindenkinek van véleménye arról, hogy működhetne jobban, mi az?


Sok minden lehet ilyen, mi most éppen a városra gondoltunk. A Trust your Architect! következő, “Várostervezés és építészet” című évadának kerekasztal-beszélgetésein arra keressük a választ, hogy milyen is a város, miből és kik építik fel, mik a döntéshozatal szempontjai, valamint, hogy hol jelenik meg ezekben a folyamatokban az építész? Hogyan alakították az egyes történelmi, politika és társadalmi események, döntések és igények a környezetünket?

Milyen társszakmák segítik egymást a várostervezés komplex folyamataiban? Kinek mekkora súlya, felelőssége van a minket érintő változásokban? Mit tehetünk mi a magán- és szakmai életünkben, hogy segítsük a megfelelő irányba mutató fejlődést? Milyen trendek figyelhetőek meg itthon és a nagyvilágban?


A 2023 tavaszi félév négy alkalmával bemutatjuk a város egyes rétegeit, érdemes lesz velünk tartani:

- Budapest, a 150 éves város
- Városi köztér- és zöldfelület-fejlesztés, köztérhasználat, reprezentáció
- Infrastruktúra - városi érhálózat és ideghálózat
- Gegek a városban


Budapest, a 150 éves város | Trust Your Architect kerekasztal beszélgetés 2023.02.13.


Az első beszélgetés alkalmával Budapest példáján keresztül mutatjuk be a várostervezés folyamatát és buktatóit. Szeretnénk, ha fővárosunkat egy másik oldaláról is megismernétek. Arra vállakozunk, hogy lerántsuk a leplet az orrunk előtt heverő, de nem annyira egyértelmű összefüggésekről. Hogyan alakult ki a városszerkezet a mindenkori politikai akarat és az egyes reprezentációs szándékok hatására a milleniumtól kezdődően? Honnan számoljuk a tudatos várostervezést, mik voltak az első döntések ennek szellemében? Hogyan változik a városszövet, vagy éppen mi vet gátat ennek?

Értekezünk továbbá a mai Budapest helyzetéről, a városszervezés döntési mechanizmusairól. Mi a város? Hogyan épül fel? Milyen a jövő városa? Jó irányba haladunk? Mik a szempontok, milyen érdekek ütköznek döntéshozatalkor? Hogyan lehet az egyes ügyek mögé politikai/ társadalmi elfogadottságot szerezni? Nem utolsó sorban pedig hogyan és mikor jelenik meg az építész ebben a folyamatban.

Vendégeink:

  • Benkő Melinda, a BME Építészmérnöki Kar Urbanisztika Tanszék habil. egyetemi docense

  • Takács Ákos, építész, a MOME oktatója, “A város másik oldalán” podcast szerkesztő-műsorvezetője, a Mókembé kollektíva egyik alapítója

  • Zubreczki Dávid, szakíró, építészeti mesemondó, az Urbanista blog alapítója, az “Auditórium” podcast szerkesztő-műsorvezetője

Moderátor: Werk Zsuzsi (KÉK)


Időpont: 2023.02.13. 19:00 óra

Helyszín: KÉK projektgaléria, Budapest, Bartók Béla út 10-12.

Az eseményen való részvétel ingyenes!


Fotó: Fortepan_9602 / Fortepan

A projekt a Budapest 150 emlékév részeként, a Pro Cultura Urbis Közalapítvány anyagi támogatásával valósul meg.

Az esemény a Nemzeti Kulturális Alap és a Graphisoft támogatásával valósul meg.

Jelentkezz a KÉK Mentorprogramjába!

Az építészet nem csak a tervezést és a kivitelezést jelenti. Egy város nem csak épületek, utak és emberek szövevényes hálója. Mi ez a többletérték az építészetben és a városi térben? Fedezzétek fel a KÉK Mentorprogramon! A KÉK-ben nyitottak vagyunk az ötletekre, a változatosságra és a tenni akarásra.

A program során a mentoráltak kipróbálhatják magukat a KÉK különböző projektejeiben, miközben előadások és workshopok során megvitatjuk a kortárs építészet, urbanizmus és a város kihívásait.

Várunk mindenkit, aki érdeklődik a kortárs építészet és a város aktuális problémái, felvetései iránt, valamint szívesen szerezne gyakorlati tapasztalatot a témában a KÉK-es projekteknek köszönhetően. A mentorprogramon való részvétel havonta egy személyes, tematikus alkalmat és több kiscsoportos alkalmat jelent, ahol interdiszciplináris projekt csapatokban dolgozhatnak együtt a mentoráltak egy-egy KÉK-es projekt kulisszái mögé pillantva.

Jelentkezési határidő: 2022. február 6. hétfő éjfél.

Jelentkezés és még több információ KÉK Mentorprogramról


Jön a Városolvasók podcast!

A KÉK havi rendszerességű podcastot indít, ahol olyan építészeti és urbanisztikai témájú könyveket tárgyalunk ki, melyeket csak most olvastunk, pedig valószínűleg már rég el kellett volna. Az epizódok során igyekszünk megfejteni, értelmezni és kontextusba helyezni a hazai és nemzetközi szakirodalom fontos mérföldköveinek számító köteteket.
A tervezett olvasmányokat megtaláljátok a Városolvasók Instagramján


Minden hónap elején eláruljuk, hogy melyik könyv van soron, amiről a hónap végi epizódban beszélgetünk. Küldd el kérdésed, véleményed az aktuális könyvvel kapcsolatban, mi pedig kitárgyaljuk majd az adás során! Üzenhetsz Instagramon vagy írj nekünk a podcast@kek.org.hu címre.


Kövess minket, és olvass velünk!

Budapesti Építészeti Filmnapok

Újra Budapesti Építészeti Filmnapok: idén március 2-5. között a Toldi Moziban!

Budapest egyesülésének 150. évfordulója egybeesik a Budapesti Építészeti Filmnapok 15. születésnapjával. A fesztivál idén Budapestre, a 150 éves magyar főváros kihívásaira fókuszálunk. Programunkban egyaránt helyet kapnak az elmúlt másfél évtizedünk emlékezetes filmjei, Budapestről szóló rövidfilmek, vagy olyan, más városokban vagy tájakon forgatott munkák, amelyek rímelnek Budapest legfontosabb kérdéseire. Végső soron arra keressük idén a választ, hogyan akarunk élni a következő 15 vagy épp 150 évben.


A KÉK szervezésében megvalósuló fesztivál küldetése, hogy évről évre körképet adjon a világot, a régiót és Magyarországot aktuálisan foglalkoztató építészeti kérdésekről, valamint találkozási pontként szolgáljon építészek, filmkedvelők és érdeklődők számára egyaránt. Az építészetet és városfejlesztést közös ügynek tekinti, ezért célkitűzése, hogy párbeszédet kezdeményezzen az épített és nem épített környezetről, továbbá gondosan válogatott programjával gondolkodásra és cselekvésre ösztönözze közönségét.


Házban laksz? Szereted a filmeket? Ünnepeld velünk a 150 éves Budapestet a 15. Budapesti Építészeti Filmnapokon! Találkozunk március 2-5. között a Toldi Moziban!

További információk és részletek hamarosan a Filmnapok oldalán és a Facebook eseményben!

Mutatkozz be te is a Nyitva! fesztiválon

A fesztivál keretében az újonnan megnyitó üzletek mellett szeretnénk bemutatni az Erzsébetvárosban jelenleg is működő üzleteket / vállalkozókat / szervezeteket, akik 2023. március 27-április 22. között a Nyitva! Fesztivál programjaihoz csatlakozhatnak saját rendezvényekkel és eseményekkel. 

Kik jelentkezhetnek?

  • Erzsébetvárosban működő üzletek – a pékségtől az üvegdíszítő műhelyen át a zöldségesig, design boltok és bisztrók, minden vállalkozó, aki szívesen próbál ki új kapcsolódási lehetőséget már meglévő és új közönségével

  • a kerületben dolgozó szervezetek, kulturális helyszínek, akik meglévő programjaik mellett jelentkeznének kifejezetten a fesztiválra

Milyen programokat várunk?

  • mutassa be a tevékenységedet, vagy annak egy részét

  • közönség számára nyitott 

  • Március 27-április 22. közötti időszakban valósuljon meg

  • lehet fizetős vagy ingyenes, és ajánlhatsz fel kedvezményt a termékeidre (ezeket külön gyűjtjük)

Inspirációként például az előző Nyitva! Fesztiválon volt közösségi piknik, füzet készítés újrahasznosított papírból, kiállítás, kutya ügyességi verseny, sütemény bemutató és még sorolhatnánk. Bármilyen kreatív ötletre nyitottak vagyunk, amely színesíti a fesztivál programját és felhívja a figyelmet az Erzsébetvárosban működő üzletek és szervezetek értékeire.

A jelentkezéshez kattints IDE és töltsd ki az oldalon található kérdőívet 2023. február 10-ig.

Part Community

Hogyan érthetünk meg egy folyót, ami emlékeket hordoz, őriz, elpusztít vagy kilök magából? Egyáltalán mik ezek az emlékek és történetek, és hogyan tudja őket az egyén vagy egy közösség befogadni?

A workshop során József Attila Dunánál című versének szellemiségében szeretnénk bensőséges kapcsolatot kialakítani a a Dunával és megélhetővé tenni a közösség élményét. A résztvevőkkel egy különleges pop up tárlatot készítünk a Duna partján hogy megünnepeljük és megosszuk sokszínű személyes és kollektív emlékeinket. A kiállítás az egész várost szeretné megszólítani, és magát a Dunát is bevonja a közös alkotásba.

  • A workshop nyelve angol, magyar fordítást biztosítunk.

  • Időpont: Február 15. 16:00

  • Helyszín: Piarista utca 1.

  • Regisztráció: muzeumped@pim.hu

  • Facebook esemény

A workshop a Petőfi Irodalmi Múzeum és a KÉK (Kortárs Építészeti Központ) szervezésében valósul meg.

“If the European Green Deal has a soul, then it is the New European Bauhaus which has led to an explosion of creativity across our Union” .

– Ursula Von der Leyen.

Az Európai Bizottság kezdeményezése, a New European Bauhaus - NEB már bejárta a magyar és világsajtót. Olvashattál különböző díjakról, pályázatokról, projektekről és fesztiválokról és a KÉK is számos ponton csatlakozott már a New Eurpoean Bauhaus kezdeményezéseihez. Többek között Dávida Eszter a NEB High Level Roundtable-ben képviseli szervezetünket.

Amennyiben szeretnél egy átfogó képet kapni erről a sokszínű és sokrétű munkáról, megérkezett a NEB első jelentése az elmúlt időszak munkájáról, amit többek között a KEA European Affairs oldalán lehet elolvasni.

Kép forrása: KEA European Affairs

Piazze Aperte in Milan | Beszámoló a Cooperative City oldalán


A tavalyi évben számos szakértő érkezett a világ különböző pontjairól a KÉK irodájába, hogy megosszák velünk tudásukat és tapasztalataikat.

Októberben az AMAT szakértői Demetrio Scopelliti és Stefano Ragazzo voltak a vendégeink, akik egy izgalmas workshop keretében mutatták be a Piazze Aperte elmúlt négy évét, azaz hogy hogyan lehet igazán kihasználni a taktikai urbanizmus minden eszközét, megmozgatni a helyi közösségeket és kis beavatkozásokkal is nagy változást elérni.

A projektről és a KÉK-ben tartott előadásról most részletes beszámolót olvashattok a Cooperative City Magazinban!


Technológia:
GetResponse