Oktoober möödus kinnisvaraturul septembri peegelpildina. Endiselt pole majanduse negatiivsed mõjud veel kinnisvaraturule jõudnud ning ostjate kõrges tehinguaktiivsuses on võrreldes kevadega märgata oluliselt vähem muret koroonaepideemia pärast.
Seda pilti võivad murendada täiendavad piirangud, ent kuna need ei tule nii ulatuslikud kui märtsis-aprillis, siis nende mõju on kinnisvaraturule tunduvalt väiksem. Pigem tuleks karta kiirele taastumisele järgnevat vindumist, mis teatud sektorile võib tähendada tunduvat pikemat taastumisperioodi.
Uusarenduste väiksema pakkumismahu tõttu tulevad järgmised 12 kuud tehingute arvu osas ilmselt kergelt vähemaktiivsemad, ent hinnamõju ulatus on veel endiselt tundmatu suurus. Mitmetes segmentides nagu Tallinna, Pärnu ja Narva tüüpkorterite turul on hinnad küll langenud, ent enamikes piirkondades pole hinnalangust toimunud.
Loe detailsemat Tallinna, Tartu, Pärnu ja Narva piirkonna kiirülevaadet SIIT.
Artikli autor - Igor Habal, Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik
Klient küsib: miks ma jäin soovitud üürikorterist ilma?
Aeg-ajalt tuleb ette olukordi, kus üürihuviline ei saa soovitud korterit endale, kuigi see oli vaatamise ajal vaba ning ka maakleriga sujus vestlus kenasti. Selle põhjuseks on enamasti asjaolu, et lõpliku otsuse teeb omanik enda äranägemise järgi.
Üürileandjal on õigus valida, kes saab olema tema üürnik. Samas ei ole see õigus absoluutne ehk, vastavalt võrdse kohtlemise seadusele ei tohi valikut tehes lähtuda üürikandidaadi rahvusest, rassist või soost. Nii ei ole õigus keelduda näiteks meesterahvast üürnikuks võtmast ainuüksi selle tõttu, et ta on mees.
Kinnisvara müügiga seondub palju nüansse. Esmane info pakutava objekti kohta on tavaliselt kuulutuses, kuid on rida küsimusi, mida potentsiaalsed ostjad müüjalt kohapeal uurivad ja mis tegelikult ostuotsuse tegemisel suurt kaalu omavad.
Uus Maa Kinnisvarabüroo maakler Carol Saarik toob artiklis välja peamised küsimused, milleks müüja võiks olla kinnisvara müües valmis, sest need küsimused kõlavad ostjatelt kõige sagedamini.
Uus Maa kinnisvarasaates räägivad Uus Maa Kadrioru maaklerid Angelika Arro ja Elena Tomson, kuidas sõlmida tulemuslikke kinnisvaratehinguid edukalt ka siis, kui turul on pakkumisi palju ning tehinguni jõudmiseks tuleb rohkem vaeva näha.
Maaklerid kirjeldavad, kuidas toimub korterite müügi- või üüritehingu disainimine ja ettevalmistus ning ka seda, millises mahus teevad edukad maaklerid koostööd ning kuidas jagatakse sellisel juhul maakleritasu. Samuti selgub, kas eluasemeturul kevadel aktiivselt pead tõstnud õngitsejad on turult kadunud. Saadet juhib Lauri Leet.
Eesti mahukaim kinnisvaraajakiri realEST ilmub 2x aastas nii eesti- kui inglise keeles. Siiani paberkandjal esitletud ajakiri on nüüd saadaval ka digiversioonis.